Ograniczaj straty ciepła – oszczędzaj energię!

Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spada znacznie poniżej zera, zdarza się, że przez kanały wentylacyjne, przez które usuwane jest zanieczyszczone powietrze, następują także utraty ciepła. Zastosowanie centrali wentylacyjnych powoduje natomiast, że powietrze, które wwiewane jest do wnętrza budynku wcześniej jest ogrzewane, dzięki czemu pomieszczenia nie wychładzają się. Świeże powietrze, które dociera do wnętrza budynku, ogrzewane jest za pomocą nagrzewnic lub przez wykorzystanie ciepła powietrza usuwanego.

Centale nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła

            Centrale nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła są elementami systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej, dzięki któremu, w odróżnieniu od tradycyjnych systemów wentylacji, możliwe jest, oprócz usuwania zanieczyszczonego powietrza z wnętrza domu, również dostarczanie świeżego powietrza z zewnatrz. To rozwiązanie możliwe jest dzięki stworzeniu szczególnego rodzaju systemu kanałów wentylacyjnych. Jedne kanały odpowiadają więc za odprowadzanie powietrza  na zewnatrz, a inne za doprowadzanie świeżego do budynku.

 

            Rozwiązanie takie jest bardzo korzystne, ponieważ pozwala na utrzymywanie pełnej kontroli nad wymianą powietrza pomiędzy budynkiem a podwórkiem oraz, co ważne, zmniejsza wielkość strat ciepła, które powodowane są właśnie przez złą wentylację. System ten jest zbudowany w taki sposób, że mozliwe jest dodatkowo odzyskiwanie dużych ilości ciepła z powietrza, które usuwane jest z budynku. Polega to na tym, że zimne powietrze, które jest pobierane z zewnątrz ogrzewane jest powietrzem ciepłym, usuwanym właśnie z budynku. Pozwala to na dużą oszczędność energii, która potrzebaa byłaby gdyby temperatura wewnątrz zbytnio się ochłodziła.

 

            W zależności od konstrucji i przenaczenia budynków oraz jeszcze kilku innych czynników, stosuje się różne centrale nawiewno-wywiewne. Głównym elementem całego systemu wentylacji jest centrala wentylacyjna składająca się z wentylatorów i wymiennika ciepła. Obecnie stosuje się w centralach kilka rodzajów wymienników. Dostępne aktualnie na rynku centrale to te, które posiadają:

-        wymiennik obrotowy,

-        wymiennik przeciwprądowy,

-        wymiennik krzyżowy

Sprawdź naszą ofertę

logotyp wentylacja

Copyright © 2014 Ang.com.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone

Wykonanie: Webstar & Jellinek Studio