Ograniczaj straty ciepła – oszczędzaj energię!

Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spada znacznie poniżej zera, zdarza się, że przez kanały wentylacyjne, przez które usuwane jest zanieczyszczone powietrze, następują także utraty ciepła. Zastosowanie centrali wentylacyjnych powoduje natomiast, że powietrze, które wwiewane jest do wnętrza budynku wcześniej jest ogrzewane, dzięki czemu pomieszczenia nie wychładzają się. Świeże powietrze, które dociera do wnętrza budynku, ogrzewane jest za pomocą nagrzewnic lub przez wykorzystanie ciepła powietrza usuwanego.

Centrale nawiewno-wywiewne z wymiennikiem przeciwprądowym

            Centrale nawiewno-wywiewne zbudowane są z wentylatorów oraz wymiennika ciepła. Jednym z rodzajów montowanych obecnie na rynku są te, które powsiadaja wymiennik przeciwprądowy. System ten wygląda bardzo podobnie do systemu nawiewno-wywiewnego z wymiennikiem krzyżowym. Główną różnicą jest tutaj jednak kierunek przepływu strumieni powietrza. W tych posiadających wymiennik krzyżowych strumienie ciepła przepływają prostopadle względem siebie, natomiast w tych posiadających wymniennik przeciwprądowy przepływają równolegle względem siebie – tyle że w różnych kierunkach (a więc przeciwbieżnie).

 

Pomiędzy strumieniami również i w tym przypadku, podobnie jak w przypadku wymiennika krzyżowego, następuje wymiana ciepła. Strumień wywiewany ogrzewa powietrze napływające do wnętrza budynku. W ten sposób oszczędzana jest energia, którą trzeba byłoby wykorzystać do ogrzania zimnego pomieszczenia.

 

            Centrale nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła z wymiennikiem przeciwprądowym również w razie potrzeby, gdy temperatura na zewnatrz spada zbyt nisko, by ciepło z usuwanego powietrza wystarczyło na ogrzanie świeżego, włączają elektryczne grzałki, które wspomagają ogrzewanie strumienia nawiewanego do wnętrza.

Sprawdź naszą ofertę

logotyp wentylacja

Copyright © 2014 Ang.com.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone

Wykonanie: Webstar & Jellinek Studio