Ograniczaj straty ciepła – oszczędzaj energię!

Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spada znacznie poniżej zera, zdarza się, że przez kanały wentylacyjne, przez które usuwane jest zanieczyszczone powietrze, następują także utraty ciepła. Zastosowanie centrali wentylacyjnych powoduje natomiast, że powietrze, które wwiewane jest do wnętrza budynku wcześniej jest ogrzewane, dzięki czemu pomieszczenia nie wychładzają się. Świeże powietrze, które dociera do wnętrza budynku, ogrzewane jest za pomocą nagrzewnic lub przez wykorzystanie ciepła powietrza usuwanego.

centrale wentylacyjne

Czyste i świeże powietrze jest nam potrzebne nie tylko do życia. Zapewnia ono lepsze samopoczucie, poprawia nastrój oraz wpływa pozytywnie na chęć życia. Niezbędna jest zatem regularna klimatyzacja oraz wentylacja pomieszczeń mieszkalnych.

 

Klimatyzacja nie oznacza wcale chłodzenia, tylko wymianę powietrza w danym pomieszczeniu. Wentylacja zaś odpowiada za rozprowadzenie tego powietrza po całym budynku. Najpopularniejszym sposobem jest zdecydowanie wentylacja naturalna. Chodzi tutaj o zapewnienie swobodnego dostępu czystego powietrza poprzez otwarcie okien. Jest to najskuteczniejsza metoda. Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 20 oC, jest to dodatkowo bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Problem pojawia się natomiast zimą, gdy wewnątrz temperatura oscyluje wokół 20 oC, zaś na zewnątrz termometr wskazuje - 15 oC. Otwarcie okien powoduje wówczas chłodzenie pomieszczeń, a tym samym konieczność ich późniejszego ogrzewania. Istnieje dodatkowo ryzyko, że ktoś nabawi się przeziębienia przy otwartych oknach, w środku mroźnej zimy. W takiej sytuacji stosuje się najczęściej drugą metodę wentylacji pomieszczeń.

 

Wentylacja mechaniczna opiera się o wymianę powietrza sterowaną odpowiednimi maszynami. "Sercem" takich urządzeń są centrale wentylacyjne, czyli urządzenia, które gwarantują odzysk ciepła. Składają się z: krzyżowego wymiennika ciepła, sterownika, filtrów powietrza oraz dwóch wentylatorów. Wymuszają one przepływ powietrza przez oba kanały - nawiewny i wywiewny. Powietrze z pomieszczenia jest transportowane kanałem do centrali wentylacyjnej. Tam następuje odzysk ciepła. Ochłodzone powietrze jest następnie wywiewane na zewnątrz. Z kolei powietrze nawiewane do wewnątrz jest wpompowywane również do centrali wentylacyjnej, gdzie następuje jego ogrzanie odzyskanym ciepłem. Na sam koniec jest ono transportowane oraz rozprowadzane po całym budynku.

 

Wentylacja mechaniczna jest zatem nie tylko bardzo skuteczna, ale również gwarantuje dużą oszczędność ciepła, a tym samym pieniędzy. Szacuje się, że odzysk ciepła wynosi około 80 %, co przy całkowitej wymianie powietrza obniża temperaturę w pomieszczeniach zaledwie o 20 %. Wystarczy zatem odrobinę ogrzać, elektrycznie bądź tradycyjnie, pomieszczenia, aby uzyskać dotychczasową temperaturę.

 

Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie, które wiąże się z pewnymi kosztami, które są jednak nieporównywalnie niskie z ogrzewaniem pomieszczeń. Dlatego latem warto stosować naturalną metodę wentylacji, która jest równie skuteczna, a całkowicie darmowa.

Sprawdź naszą ofertę

logotyp wentylacja

Copyright © 2014 Ang.com.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone

Wykonanie: Webstar & Jellinek Studio