Ograniczaj straty ciepła – oszczędzaj energię!

Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spada znacznie poniżej zera, zdarza się, że przez kanały wentylacyjne, przez które usuwane jest zanieczyszczone powietrze, następują także utraty ciepła. Zastosowanie centrali wentylacyjnych powoduje natomiast, że powietrze, które wwiewane jest do wnętrza budynku wcześniej jest ogrzewane, dzięki czemu pomieszczenia nie wychładzają się. Świeże powietrze, które dociera do wnętrza budynku, ogrzewane jest za pomocą nagrzewnic lub przez wykorzystanie ciepła powietrza usuwanego.

elementy przeciwpożarowe

Każdy wie, jak ważny jest dopływ świeżego powietrza. Jest ono potrzebne zarówno do normalnego funkcjonowania, jak również poprawy nastroju. Świeże powietrze wpływa korzystnie na pracę serce, mózgu oraz płuc. Koniecznie należy zatem zadbać o regularny dopływ świeżego, czystego powietrza, czyli klimatyzację.

 

Klimatyzacja, wbrew powszechnej opinii, jest wyłącznie wymianą powietrza w zamkniętej przestrzeni. Za rozprowadzanie tego powietrza po całym budynku odpowiada wentylacja. Wyróżnia się tutaj 3 różne metody - wentylację naturalną, wentylację mechaniczną oraz wentylację grawitacyjną. Ta pierwsza jest tradycyjnym sposobem wykorzystywanym od zawsze. Polega na zapewnieniu swobodnej cyrkulacji powietrza poprzez otwarcie drzwi oraz okien. Wentylacja grawitacyjna opiera się na wykorzystaniu różnicy ciśnień między ujściem kanału wentylacyjnego do atmosfery a przestrzenią pomieszczeń wentylowanych. Najnowszym sposobem jest wentylacja mechaniczna. Opiera się ona na cyrkulacji sterowanej maszynowo. Wywiewane powietrze przepływa przez centrale wentylacyjne, gdzie odzyskuje się ciepło, które służy do nagrzewania powietrza nawiewanego z zewnątrz. W ten sposób odzyskuje się około 80 % ciepła, a tym samym oszczędza energię i pieniądze.

 

Wentylacja, mimo wszystkich swoich zalet, może nieść ze sobą również pewne niebezpieczeństwo. Chodzi tutaj o sytuację wystąpienia pożaru w budynku. Jak wiadomo to tlen jest substancją spalaną. Wobec czego dopływ oraz rozprowadzanie powietrza po pomieszczeniach tylko podsyca ogień. Dlatego właśnie w wentylacji mechanicznej koniecznie należy stosować elementy przeciwpożarowe. Najpopularniejszym z nich są przeciwpożarowe klapy odcinające. Odcinają one dopływ powietrza do strefy, w której wybuchł pożar. Dzięki temu ogień nie jest podsycany dodatkowym tlenem, co zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Niemniej jednak na skutek innych materiałów opałowych, drewno, substancje łatwopalne, ogień w dalszym ciągu będzie się utrzymywał.

 

Gdy ogień jest doprawdy niewielki, zajął się wyłącznie jeden sprzęt, wówczas trzeba natychmiast przystąpić do gaszenia. W przypadku gdy podpaleniu uległ spory fragment budynku, należy bezwarunkowo ewakuować wszystkie osoby i zwierzęta oraz wezwać straż pożarną.

 

Wentylacja mechaniczna sama w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia, ale jak widać trzeba uważać, aby jej działanie nie stało się przyczyną tragedii. Dlatego właśnie tak ważne są klapy pożarowe oraz zdrowy rozsądek osób korzystających z tej metody wentylacji.

Sprawdź naszą ofertę

logotyp wentylacja

Copyright © 2014 Ang.com.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone

Wykonanie: Webstar & Jellinek Studio