Ograniczaj straty ciepła – oszczędzaj energię!

Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spada znacznie poniżej zera, zdarza się, że przez kanały wentylacyjne, przez które usuwane jest zanieczyszczone powietrze, następują także utraty ciepła. Zastosowanie centrali wentylacyjnych powoduje natomiast, że powietrze, które wwiewane jest do wnętrza budynku wcześniej jest ogrzewane, dzięki czemu pomieszczenia nie wychładzają się. Świeże powietrze, które dociera do wnętrza budynku, ogrzewane jest za pomocą nagrzewnic lub przez wykorzystanie ciepła powietrza usuwanego.

Kanały i kształtki

Jednym z kilku czynników niezbędnych dla życia na ziemi jest tlen. Za "produkcję" tlenu odpowiedzialne są rośliny, które w procesie fotosyntezy pobierają światło i dwutlenek węgla, a "oddają" właśnie tlen. Stanowi on blisko 30 % składu powietrza, którym oddychamy.  Dlatego właśnie tak ważne jest, aby regularnie mieć dostęp do świeżego powietrza.

 

Czyste i świeże powietrze potrzebne jest również z punktu widzenia dobrego samopoczucia. Pomaga dotlenić serce, płuca i mózg, a tym samym poprawia pracę tych narządów. Jest również ważne ze względu na komfort fizyczny. Zatęchłe, przepełnione dymem papierosowym czy innymi zanieczyszczeniami, powietrze wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie oraz chęć do życia i pracy. Niezbędna jest zatem klimatyzacja budynków mieszkalnych.

 

Klimatyzacja bywa często mylona z chłodzeniem. W rzeczywistości jest to po prostu proces wymiany powietrza w konkretnym budynku. Bliźniaczym pojęciem jest z kolei wentylacja, czyli proces cyrkulacji powietrza w pomieszczaniach. Najczęściej odbywa się on jednak między wnętrzem budynku a zewnętrzną przestrzenią. Dzięki wentylacji jest zatem możliwa klimatyzacja pomieszczeń mieszkalnych. Wyróżnia się 3 główne rodzaje wentylacji:

 

W praktyce wykorzystuje się wszystkie 3 metody, przy czym coraz większą popularność zyskuje wentylacja mechaniczna. Jest ona podstawą klimatyzacji pomieszczeń biurowych w średnich i dużych firmach. Powietrze z wnętrza budynku przepływa przez kanały i kształtki aż do centrali wentylacyjnej. Tam jest ono transportowane na zewnątrz. Zaś czyste powietrze jest wpompowywane do osobnego obiegu również do centrali wentylacyjnej, gdzie jest ono ogrzewane, a następnie rozprowadzane po całym domu bądź mieszkaniu. Największą zaletą takiej metody są bardzo niskie koszty związane z ogrzewaniem lokalu. Co więcej nie ma wówczas potrzeby otwierania okien, co przy silnym wietrze bądź padającym śniegu jest dosyć kłopotliwe.

 

Najczęściej jednak wentylacja mechaniczna jest wykorzystywana razem ze starymi, sprawdzonymi sposobami. Łączenie tych metod, w zależności od pory roku i własnych oczekiwań, daje najlepsze możliwe efekty.

Sprawdź naszą ofertę

logotyp wentylacja

Copyright © 2014 Ang.com.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone

Wykonanie: Webstar & Jellinek Studio